Huawei Pinnacle 2 is a low-end Brew Mobile Platform cellphone, coming with a compact 2.4 inches screen and a 1.3 megapixels back facing camera. But let's get into a bit more detail.
This phone is 4.48" long, it just holds a much smaller 2.4" screen. This phone feels much lighter than what one would think about a phone this size.
This phone includes an average 240 x 320 (QVGA) 2.4 inches screen, which makes all pictures and videos look good.
This phone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled phone and it works with CDMA networks.
This cellphone is only equipped with a 1.3 MP back side camera.
This phone features a poor 800 mAh Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. This cellphone has an estimated stand by time of 240 hours and a talk time of 4.5 hs according to Huawei.
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P30 Lite (128GB, 4GB RAM) 6.15" Display, AI Triple Camera, 32MP Selfie, Dual SIM Global 4G LTE GSM Factory Unlocked MAR-LX3A - International Version (Midnight Black)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Brew Mobile Platform Brew MP |
| Product code: | M636 |
| Dimensions: | 4.48 x 2.40 x 0.47 inchesMetric11.38 x 6.1 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.52 ouncesMetric99.79 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 192 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| LTE (4G) Bands: | 1700/2100 (band 4) |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.