Huawei Summit is a little bit outdated Android phone, having a 3.2 mega-pixels back side camera, a medium 3.5 inches multi-touch display and a fast CPU ticking at 600 MHz. But let's get into some more details.
This cellphone is available just in black color. Apparently Huawei decided not to care much about the weight in this 4.41 ounces device.
Huawei decided to equip this phone with a fast 600 MHz CPU, packed into a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chip with 512 MB of RAM memory. Graphic calculations usually eats lots of processing time, so the Huawei Summit counts with an extra Adreno 200 graphics processing unit ticking at 128 MHz to help the CPU with those tasks.
This cellphone includes a good level 480 x 320 3.5 inches display, which makes everything look good. Its display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Huawei Summit includes Wi-Fi connectivity (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, using HSPA, UMTS and EDGE technologies. The Huawei Summit works with a SIM card for GSM networks.
The Huawei Summit is only equipped with a 3.2 MP back side camera.
This device also comes with a few cool features such as Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
The Huawei Summit comes with a medium sized 1400 mAh Li-Ion removable battery providing this phone with a below average battery duration. According to Huawei, this cellphone has an estimated 216 hours stand by time and a 7 hours talk time.
The Huawei Summit costs around $ 65, a really high price for comparing with other similar devices.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version - Crush Green
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3.6 |
| Dimensions: | 4.56 x 2.36 x 0.48 inchesMetric11.58 x 5.99 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 65.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 216 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.