Huawei U7520 is an outdated phone, which counts with a 3.2 megapixels back facing camera and a 2.8" resistive touch-screen. We will get a better idea about this device's specs when we get into deeper details.
This phone is 4.17" long, it just holds a way smaller 2.8 inches display. The Huawei U7520 is quite thick compared to nowadays phones, with its 0.53" thickness. Huawei appears to have forgotten about weight optimization in this 3.7 ounces device.
This phone includes a nice 320 x 240 (QVGA) 2.8-inches display, giving this phone a mid level graphic quality. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone features fast 3G connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone is only equipped with a 3.2 MP back facing camera.
This phone also includes a couple interesting characteristics such as Bluetooth (allows communication with other phones and accessories) and FM Radio, and Accelerometer.
This cellphone features a 1000 mAh small capacity Li-Ion battery that provides the Huawei U7520 a quite short battery duration comparing with other similar cellphones.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version - Crush Green
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Dimensions: | 4.17 x 2.20 x 0.53 inchesMetric10.59 x 5.59 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| RAM Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.