Huawei U8230 is a low end Android cellphone, having a 3.5" touch-screen, a 3.2 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front side camera.
The Huawei U8230 has a 262,14 MB internal storage, a low amount that might be adequate for some basic users having that it also has an SD memory slot to store photographs and videos.
This cellphone is a very compact cellphone, taking into consideration it features a 3.5" display and it has just 0" long and 0" wide.
Huawei packed the Huawei U8230 with a interesting 3.5-inches screen, and a resolution of 480 x 320 , giving this phone a nice image quality. This screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone provides WiFi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a wireless modem or router) and 3G fast connectivity, using HSPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM networks.
This device has two cameras, a 3.2 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
The Huawei U8230 also comes with Bluetooth (provides communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), and Accelerometer.
This cellphone comes with a 1500 mAh mid capacity Li-Polymer battery, which is quite low for a device like this.
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android |
| Product code: | U8220 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.