Huawei Y5 Prime (2018) is an amazing cellphone, which features a 5.5" screen, a great Quad-Core processor clocking at 1500 MHz, and 2 cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
Huawei equipped the Huawei Y5 Prime (2018) with a high-tech Quad-Core CPU ticking at 1500 megahertz, bundled in the MediaTek MT6739 system chip and a huge 2 GB RAM. The Huawei Y5 Prime (2018) counts with a good 16 GB internal memory and a slot for an external memory card, allowing the user to store a couple hundred apps without running out of space.
The Huawei Y5 Prime (2018) has a wonderful design, with a thickness of just 0.33 inches. The Huawei Y5 Prime (2018) is only 5.77 inches long, but it still manages to hold a 5.5" display. This phone is much lighter than what you expect from a phone like this. This cellphone is just available in 16 777 216 color.
Huawei packed this cellphone with a good level 5.5-inches screen, and a 720 x 1440 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the screen.
The Huawei Y5 Prime (2018) is equipped with two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera. This device also captures 1920x1080 Full HD videos at 30 fps.
This device provides wi-fi connectivity (and it can provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G LTE high performance internet connection and fast 3G connectivity, using HSPA and HSUPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM connection.
This phone also features many useful features like Facial unlock, Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone uses a 3020 mAh large non-removable battery, enough to provide this cellphone with an extremely long battery duration. An issue to take into account is that this phone's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to lose capacity, though with its 3020 mAh you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
No matter if you you love taking photos, need a cellphone for playing games, will use this phone mostly for internet broswing and social networks or want this phone for work, you will definitely be very pleased with this cellphone.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Klein Blue, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y5 2019 AMN-LX3 Dual SIM 32GB+2GB RAM 5.71" Display Factory Unlocked (International Version) (Amber Brown) (Renewed)
Shop now
Huawei Y5 2018 DRA-L23 Dual SIM FullView Display 5.45" 4G LTE Quad Core 16GB 8MP Smartphone Factory Unlocked Android GO (International Version- No Warranty) (Blue)
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.77 x 2.79 x 0.33 inchesMetric14.66 x 7.09 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.01 ouncesMetric142.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3020 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.