Huawei Y5II is a good quality phone, packed with an exceptional 1.3 gigahertz Quad-Core processor, a good size 5" display, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
The Huawei Y5II is thin and stilized, being just 0.35 inches thick. This cellphone is a very compact phone, taking into consideration it features a 5 inches screen and it's just 5.66 inches long. The Huawei Y5II feels much lighter than what you expect from a cellphone like this. Huawei just sells the Huawei Y5II in color 16 777 216.
Huawei ships this cellphone with a high performance 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, included in a MediaTek MT6735P system chip with only 1 GB RAM which is a little bit low for a device of this quality. A good point of this cellphone is its quite large 8 GB internal memory and an SD memory card expansion slot, enough to store a couple hundred applications and games without running out of space.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 mega-pixels front side camera.
This device includes a good level 720 x 1280 (HD) 5" screen, making everything look great.
This cellphone has a 2200 mAh massive Li - Polymer removable battery that provides this device a quite long battery duration.
The Huawei Y5II features wi-fi capability (but it can't share it with other devices as a mobile hotspot), LTE 4G fast internet connection and fast 3G connectivity, using HSPA technologies. This phone uses two Micro SIM cards so it is able to use two different phone lines and even different carriers.
This phone also features a couple useful characteristics as Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is definitely the right choice for you it doesn't matter whether you will use it as a social phone, will use this phone to play tons of games or want it for work.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 20 Pro LYA-L29 128GB + 6GB - Factory Unlocked International Version - GSM ONLY, NO CDMA - No Warranty in The USA (Emerald Green)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual SIM 4G JNY-LX2 128GB 6GB RAM International Version - Midnight Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Also Known As: | Huawei Y5 2||Huawei Y5 II |
| Dimensions: | 5.66 x 2.83 x 0.35 inchesMetric14.38 x 7.19 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735P |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.