Huawei Y6 (2018) is a powerful Android device launched in April 2018, packing a very fast Quad-Core processing unit clocking at 1.4 gigahertz, a large 5.7" screen, and two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front side camera.
The Huawei Y6 (2018) is just available in color 16 777 216. Huawei has made a very nice optimization job making this phone weight just 5.29 oz. This cellphone construction is a mix of Plastic and Metal . This device is very slim and comfortable, with a thickness of just 0.31". Though this phone is only 6 inches long, it's still able to fit a a 5.7 inches display.
Huawei designed this cellphone with a good level 5.7 inches display, and a 720 x 1440 resolution, which makes everything look very good.
Huawei ships this phone with a Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 system chip, packing an extremely powerful Quad-Core CPU running at 1400 MHz and a big 2 GB of RAM. This device has a 16 GB quite big internal storage memory and a slot for external memory cards, allowing the user to install hundreds of applications and games without running out of space.
The Huawei Y6 (2018) is equipped with two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera. It is also able to capture videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This cellphone comes with a 3000 mAh massive non-replaceable battery, enough to provide this phone with a great battery duration. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it starts to last shorter, though with such a huge battery size you will probably replace this cellphone before that becomes an issue.
This phone features WiFi connection (and it can be provided to other devices acting as a mobile hotspot), 4G LTE high speed data connection and also HSPA+ connection type, a slower 4G network and fast 3G internet connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone uses 2 Nano SIM cards so it is able to use two different carriers or phone lines in the same cellphone.
This phone also features a great numbre of useful features as Face unlock, Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Navigation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you you love taking photos, need a cellphone for work, will use it to play tons of games or want a social phone, you will definitely be very pleased with this phone.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei Y6 2018 4G LTE ATU-L21 16GB (LTE Africa Asia Digitel Cuba Europe) 2GB Ram Factory Unlocked LCD 5.7
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Klein Blue, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Honor 8 Unlocked Smartphone 32 GB Dual Camera - US Warranty (Midnight Black)
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y6 (2019) Single-SIM 32GB Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Midnight Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 8.0 Oreo |
| Dimensions: | 6.00 x 2.87 x 0.31 inchesMetric15.24 x 7.29 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal and Plastic |
| Release date: | 2018-04-12 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 308 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.