I-mate JAMA 101 is a modest phone, counting with a 2.4" touch-screen and a 2 MP back facing camera.
This phone isn't really a compact phone, taking into account that it is 4.13" long,but it just contains a 2.4 inches screen. The i-mate JAMA 101 is quite thick compared to current phones, with a thickness of 0.61 inches. This cellphone feels quite heavy comparing with today standards, with a weight of 3.88 oz.
I-mate packed this cellphone with a good 2.4" screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite nice. This screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The i-mate JAMA 101 features 3G connection type, over EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM connection.
This device only features a 2 megapixels back facing camera. This camera also counts with flash and auto-focus.
The i-mate JAMA 101 packs a 1100 mAh low capacity Li-Ion removable battery, which is not really enough for a consuming device like this. i-mate afirms this phone has a stand by time of 150 hours and a talk time of 4 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | i-mate |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.13 x 2.06 x 0.61 inchesMetric10.49 x 5.23 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Samsung (Single-Core 300 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.