I-mate JAMA 201 is a low end phone, coming with a 2 MP back camera and a small sized 2.5 inches display. That's all? No, it's just the shortest summary.
In this case, i-mate forgot about optimizing the weight, releasing it with a 5.36 oz weight. This cellphone is a little bit thick for today's standards, with its 0.55" thickness. The i-mate JAMA 201 isn't a compact cellphone, taking into account that it is 4.44 inches long,but it only contains a 2.5" screen.
I-mate equipped this phone with an awesome 2.5-inches display, and a resolution of 480 x 640 (VGA), which makes all images and videos look beautiful and brightful.
The i-mate JAMA 201 offers 3G connection type, over EDGE technologies. This device works with a SIM card to connect to GSM networks.
This device only features a 2 megapixels back side camera. This phone also includes flash and auto-focus.
This phone features a small 1100 mAh Li-Ion removable battery providing this device with a quite short battery duration. i-mate reports a 4 hours talk time and a 150 hours stand by time for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | i-mate |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Dimensions: | 4.44 x 2.48 x 0.55 inchesMetric11.28 x 6.3 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 5.36 ouncesMetric151.95 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.5 inchesMetric6.4 cmImperial |
| Resolution: | 640 x 480 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 320 pixels per inchMetric125.98 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Samsung (Single-Core 300 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.