I-mate JAQ is a low end Windows Mobile Professional cellphone, including a 2.8" display. That's everything we have to say? No, it's only the shortest summary in history.
This phone is a bit thick compared to current phones, being as thick as 0.86 inches. Though this phone is as big as 4.8 inches long, it only holds a much smaller 2.8" display. The i-mate JAQ isn't very light for a phone of this size, weighting 5.64 ounces.
I-mate packed the i-mate JAQ with a good 2.8" display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), providing this cellphone with a nice image quality. Its display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone counts with 3G data connection, using EDGE technologies. The i-mate JAQ works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone doesn't have any cameras.
This cellphone comes with a medium sized 1440 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a phone like this. This phone has a reported talk time of 4 hs and a stand by time of 150 hours according to i-mate.
This phone is a great choice for you if you just want it majorly for basic operations.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | i-mate |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 4.80 x 2.79 x 0.86 inchesMetric12.19 x 7.09 x 2.18 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1440 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.