I-mate JAQ4 is a low-end Windows Mobile Professional phone, coming with a 2 MP back side camera and a small 2.8-inches display.
This cellphone is a little bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.61". Although this cellphone is as big as 4.92 inches long, it only comes with a way smaller 2.8" display. I-mate forgot about weight optimization in this 6.49 oz cellphone, much heavier than other similar devices.
This device includes a good 2.8 inches display with a 240 x 320 (QVGA) resolution, making everything look good. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone has only a 2 megapixels back camera.
The i-mate JAQ4 packs a mid sized 1660 mAh Li-Ion battery that can keep it running for some hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage. i-mate afirms this phone has a talk time of 5 hs and a stand by time of 200 hs.
This cellphone provides WiFi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a hotspot) and 3G internet connection, supported by EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | i-mate |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.79 x 0.61 inchesMetric12.5 x 7.09 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | 6.49 ouncesMetric183.99 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1660 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.