I-mate K-JAR is an outdated phone, having a 2 mega-pixels back-facing camera and a 2.4-inches display.
The i-mate K-JAR isn't a very compact device, taking into account that it is 4.4 inches long,but it just holds a 2.4 inches display. The i-mate K-JAR is quite thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.64".
This phone has a good 320 x 240 (QVGA) 2.4-inches screen, giving this cellphone a good image quality. Its screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This device is only equipped with a 2 megapixels back-facing camera.
The i-mate K-JAR counts with a low capacity 1100 mAh Li-Ion battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will probably need to charge it after some moderate to heavy usage. i-mate reports a 150 hours stand by time and a 4 hours talk time for this phone.
This cellphone features WiFi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot). The i-mate K-JAR uses a SIM card for GSM carriers.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | i-mate |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 4.40 x 2.20 x 0.64 inchesMetric11.18 x 5.59 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | OMAP 730 (Single-Core 200 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.