I-mate Ultimate 8502 is a quite basic Windows Mobile Professional device, with a 2.6 inches touch-screen and a 2 megapixels back facing camera.
Apparently i-mate forgot about optimizing the weight, leaving it live with a weight of 4.93 ounces. This phone is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.59". The i-mate Ultimate 8502 isn't really a compact phone, considering it is 4.56" long,but it just contains a 2.6 inches screen.
The i-mate Ultimate 8502 is equipped with only a 2 mega-pixels back side camera. In addition, the camera has flash.
I-mate equipped the i-mate Ultimate 8502 with a interesting 2.6 inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes everything look quite colorful and brightful. This display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone provides Wi-Fi connection (although it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to use GSM services.
This phone packs a 1530 mAh medium capacity Li-Polymer removable battery that provides the i-mate Ultimate 8502 a poor battery lifecompared to other cellphones. i-mate informs a 180 hours stand by time and a 4.3 hours talk time for this device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | i-mate |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.56 x 2.16 x 0.59 inchesMetric11.58 x 5.49 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 4.93 ouncesMetric139.76 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200 |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 4.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.