I-mate Ultimate 9502 is a modest Windows Mobile Professional phone, having a 2.8-inches resistive touch-screen and a 3 MP back facing camera.
This time, i-mate didn't care about the weight at all, leaving it live with a weight of 7.05 oz. This cellphone is quite thick compared to today's phones, with a thickness of 0.7 inches. This cellphone is 4.56" long and 2.36 inches wide, it just holds a smaller 2.8 inches display.
This phone has a nice 2.8-inches display with a 640 x 480 (VGA) resolution, making everything look beautiful. This display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone has only a 3 megapixels back side camera. This device also counts with flash.
This cellphone comes with a 1620 mAh medium sized Li-Polymer battery providing this cellphone with a poor battery life. This phone has a reported talk time of 4.3 hours and a stand by time of 180 hours according to i-mate.
This cellphone offers Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot) and fast 3G connection type, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to use GSM services.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | i-mate |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.56 x 2.36 x 0.70 inchesMetric11.58 x 5.99 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 7.05 ouncesMetric199.86 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 640 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 286 pixels per inchMetric112.6 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200 |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1620 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 4.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.