I-mobile i680 is a not very powerful cellphone, which counts with a processor clocking at 624 megahertz, a small sized 2.4" multi touch capacitive screen, and two cameras, a 3.2 megapixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. But it's time to get into some more details.
I-Mobile decided to design this device using a fast 624 megahertz CPU.
This device isn't really a compact cellphone, taking into account that it is 4.33 inches long and 2.36 inches wide,but it just contains a 2.4 inches display. This phone feels quite heavyweight comparing with today standards, weighting 5.29 oz.
The i-mobile i680 features two cameras, a 3.2 MP back camera and a 0.3 MP front-facing camera.
The i-mobile i680 has an average 2.4 inches display with a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes all pictures and videos look quite good. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone counts with Wi-Fi connection (which it can provide to other devices acting as a router) and 3G fast connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The i-mobile i680 works with a SIM card for GSM networks.
The i-mobile i680 also features a wide range of cool characteristics as Bluetooth, GPS (Global Positioning System), Radio and TV Reception, and a few sensors likeAccelerometer and Compass.
This phone packs a small 1200 mAh Li-Ion battery that provides this cellphone a below average battery life comparing with other similar cellphones. I-Mobile reports a stand by time of 250 hours and a talk time of 4.5 hours for this phone.
This phone is very overpriced considering it is offerred for $ 65, while many similar phones are being sold for much less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | I-Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.33 x 2.36 x 0.50 inchesMetric11 x 5.99 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Price: | $ 65.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 624 MHz |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| TV: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.