I-mobile i693 is a low-end Android phone, counting with a 600 MHz processing unit, a 5 MP back camera and a medium sized 3.2" capacitive display.
The i-mobile i693 is quite thick compared to current devices, with its 0.53" thickness. Although the i-mobile i693 has 4.61" long and 2.26 inches wide, it only packs a way smaller 3.2 inches screen. This phone isn't very light comparing to other devices , with a weight of 4.23 oz. This cellphone is just available in color black.
I-Mobile decided to build the i-mobile i693 using a good 600 MHz processing unit, packed into the Qualcomm MSM7227-1 chip.
This device only features a 5 mega-pixels back facing camera.
I-Mobile packed this phone with a nice 3.2 inches screen, and a resolution of 480 x 320 , making everything look quite good. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The i-mobile i693 has a 1200 mAh low capacity Li-Ion replaceable battery that provides this device a quite short battery duration. According to I-Mobile, the i-mobile i693 has an aproximate 600 hs stand by time and a 10 hs talk time.
This cellphone counts with WiFi connection (but it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The i-mobile i693 works with a SIM card for GSM networks.
This cellphone also comes with a couple of nice features like Bluetooth, GPS Navigation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | I-Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.61 x 2.26 x 0.53 inchesMetric11.71 x 5.74 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227-1 |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.