ICEMOBILE Clima II is a quite basic cellphone, provisioned with a little 2.4" display, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 MP front camera. We will get a better understanding of this phone's specifications when we get into more details.
This cellphone is 4.28" long, but it is only able to pack a way smaller 2.4 inches screen. The ICEMOBILE Clima II is sold in 3 colors, black, blue and white. Icemobile appears to have forgotten about weight optimization in this 3.74 ounces phone.
The ICEMOBILE Clima II features two cameras, a 2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Icemobile packed this cellphone with a very good 2.4" screen, and a resolution of 320 x 640 , giving this device a good level graphical experience. Its screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone features Wi-Fi connection (although it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone comes with 2 SIM cards to be able to to work with 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This cellphone features a 1000 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a quite short battery duration. Icemobile claims this phone has a 680 hs stand by time and a 8 hs talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.28 x 2.36 x 0.49 inchesMetric10.87 x 5.99 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 3.74 ouncesMetric106.03 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 640 x 320 pixels |
| Pixel density: | 298 pixels per inchMetric117.32 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 680 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.