ICEMOBILE Prime 4.0 is a low-end Android cellphone, having a 4 inches touch-screen, a Dual-Core processing unit running at 1200 megahertz, a 2 MP back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
This phone comes with a Mediatek MT6572M/W system chip, including a great performance Dual-Core processor speeding at 1200 megahertz with 512 MB of RAM memory.
This device is just 0.37" thick, making it one of the thinnest phones currently available. Icemobile is offering this phone in 3 color options, black, blue and white.
Icemobile designed this cellphone with a good level 4" screen, and a resolution of 800 x 480 , providing this cellphone with a nice graphic quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The ICEMOBILE Prime 4.0 counts with Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This device supports dual sim so it can to use 2 different phone lines in the same cellphone.
This phone has two cameras, a 2 megapixels back camera and a 0.3 MP front-facing camera. This camera also includes flash.
This cellphone also includes a few interesting characteristics such as Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ICEMOBILE Prime 4.0 counts with a 1550 mAh mid capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding phone like this. Icemobile afirms this cellphone has a 3.3 hs talk time and a 120 hours stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.60 x 0.37 inchesMetric12.4 x 6.6 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6572M/W |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1550 mAh |
| Stand-by Time: | 120 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.