Karbonn A91 Storm is a not so powerful phone, coming with a fast 1200 megahertz Quad-Core CPU, a 4 inches display, and two cameras, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into specific details.
Karbonn ships this cellphone with a fast 1.2 GHz Quad-Core processing unit with 512 MB of RAM. This cellphone has a 4 GB internal storage, a fair amount that should be fine for the average user considering that this device also has an SD extension slot .
This device's thickness of 0.41 inches is quite far from today's standards, but it still feels quite comfortable in the hand. Karbonn made an amazing job making this phone as lightweight as 4.13 ounces. This phone is offerred in three colors, black, blue and white.
This phone features two cameras, a 2 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
Karbonn packed the Karbonn A91 Storm with a interesting 4 inches display, and a 480 x 800 resolution, giving this phone a nice image quality.
This device has WiFi connection (although it can't be shared with other devices acting as a hotspot). This phone doesn't use a sim card, because it is not a GSM cellphone.
The Karbonn A91 Storm comes with a high capacity 2200 mAh Li - Polymer non-replaceable battery, which isn't very promising for a cellphone like this. An issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it begins to get older, even though with such a big battery you will probably replace this phone before that becomes an issue.
This phone also includes a couple interesting characteristics such as Bluetooth (Yes ) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.00 x 2.53 x 0.41 inchesMetric12.7 x 6.43 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.13 ouncesMetric117.08 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.