Karbonn Alfa A112 is a low level device, packing a fast processor ticking at 1000 MHz, a 4 inches screen, and 2 cameras, a 2 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
Karbonn decided to sell this cellphone with a great performance processor ticking at 1 GHz with only 256 MB RAM memory.
This phone is much lighter than what one would expect from a cellphone this size. Karbonn made this phone in 2 different colors: black and white. Even though this phone is slim and comfortable it's not as slim as many other cellphones in the market, with a thickness of 0.42 inches.
This cellphone is equipped with two cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front side camera.
Karbonn designed this device with a nice 4 inches display, and a 480 x 800 resolution, which makes all pictures and movies look beautiful.
This phone offers wifi connection (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
This phone also features a couple nice characteristics such as Bluetooth (enables communication with other cellphones and accessories) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone comes with a medium 1300 mAh Li - Polymer replaceable battery, which is quite poor for a thirsty phone like this.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.83 x 2.56 x 0.42 inchesMetric12.27 x 6.5 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 3.99 ouncesMetric113.11 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.