Karbonn Alfa A18 is a mid-end phone, having a 4" screen, a Quad-Core processor ticking at 1200 MHz, and two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
The Karbonn Alfa A18 is offerred in three colors, black, gray and white. This device's thickness (0.42") is a bit far from today's standards, but it still feels right in the user's hand. This device feels much lighter than what you expect from a device of this size.
Karbonn decided to equip this device using a fast Quad-Core CPU running at 1.2 GHz and 512 MB RAM. This cellphone counts with a passable 4 GB internal storage memory, which is adequate for most users considering this cellphone also has a slot for an SD memory card to store songs, photos and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
Karbonn packed this phone with a good looking 4-inches screen, and a 480 x 800 resolution, which makes it hard to see the pixels taking part of the screen.
This phone has wi-fi connectivity (although it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot). The Karbonn Alfa A18 doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone features two cameras, a 2 MP back side camera and a 0.3 MP front camera.
This phone counts with a 1400 mAh medium sized Li - Ion non-replaceable battery that provides the Karbonn Alfa A18 a poor battery duration. A key issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, having to buy a new cellphone to "solve it" or maybe take it to an expert who can disassemble the phone and replace the battery.
This device also comes with a handful of cool characteristics as Bluetooth (provides communication with other devices and accessories) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Work Speaker for Karbonn Alfa A18 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 4.90 x 2.54 x 0.42 inchesMetric12.45 x 6.45 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and White |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.