Karbonn Alfa A91 Champ is a decently made Android cellphone, packed with a medium 4-inches screen, a great performance 1200 MHz Quad-Core CPU, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. Let's take a deeper view of what this phone has to offer.
Karbonn sells this phone with a good performance 1.2 GHz Quad-Core CPU with 512 MB RAM memory. The Karbonn Alfa A91 Champ has a 4 GB internal storage, a fair amount that should be enough for the vast majority of users having that this cellphone also has a slot for SD memory cards to store pictures and videos.
Karbonn did an excellent job making this phone as lightweight as 3.95 oz. Karbonn sells the Karbonn Alfa A91 Champ in three different colors: black, brown and gold. The Karbonn Alfa A91 Champ's thickness (0.42 inches) is a bit far from today's standards, but it still feels quite right in the user's hand.
Karbonn equipped the Karbonn Alfa A91 Champ with a very good 4-inches screen, and a 480 x 800 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels forming the screen.
This phone has wifi connection (although it can't provide it to other devices around, acting as a hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone.
This cellphone features two cameras, a 2 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
This phone also comes with a handful of cool characteristics such as Bluetooth (Yes ) and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Karbonn Alfa A91 Champ has a 1400 mAh mid capacity Li - Ion non-replaceable battery providing this phone with a quite short battery duration. A possible problem to evaluate is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it starts losing capacity, making it necessary to replace the whole device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.00 x 2.54 x 0.42 inchesMetric12.7 x 6.45 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Colors: | Black, Brown and Gold |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.