Karbonn Alfa A92 Plus is a low end Android cellphone, which counts with a powerful processing unit speeding at 1000 megahertz, a 4" screen, a 3.2 MP back-facing camera and a 0.3 MP front side camera.
Karbonn decided to power this phone using a great performance CPU speeding at 1 GHz with just 307,2 MB of RAM memory.
This phone is slim and comfortable, although it's not as slim as many other cellphones nowadays, with a thickness of 0.41 inches. Karbonn just sells this phone in color 262 144. This device is much lighter than what one would think about a cellphone this size.
This cellphone has two cameras, a 3.2 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
Karbonn packed this device with a nice 4" screen, and a 480 x 800 resolution, which makes it hard to see the pixels composing the screen.
The Karbonn Alfa A92 Plus comes with a medium capacity 1300 mAh non-replaceable battery providing the Karbonn Alfa A92 Plus with a not very long battery life. An important issue to take into account is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, making it necessary to change the whole cellphone or hopefully take it to someone who can dismantle it and switch the battery.
The Karbonn Alfa A92 Plus has Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices acting as a wireless modem). This phone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This cellphone also includes a couple of nice characteristics as Bluetooth (Yes ) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.52 x 0.41 inchesMetric12.5 x 6.4 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 307,2 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.