Karbonn Aura is a mid-to-low level Android phone, provisioned with a fast 1200 MHz Quad-Core CPU, a pretty big 5-inches screen, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front-facing camera.
Karbonn ships the Karbonn Aura with a great performance Quad-Core processor clocking at 1200 MHz and 1 GB RAM. A good point of this device is its quite large 8 GB internal memory and a slot for SD memory cards, enough to store hundreds of applications and games without any problem.
The Karbonn Aura is only 5.67 inches long, but it still manages to hold a 5 inches display. Being just 0.38" thick,the Karbonn Aura is very slim and practical. The Karbonn Aura is for sale in 16 777 216 color. This phone feels much lighter than what you would expect from a device of this size.
The Karbonn Aura has two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front-facing camera.
Karbonn packed the Karbonn Aura with a good level 5 inches screen, and a resolution of 480 x 854 , giving this phone a good image quality.
This phone has Wi-Fi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM phone.
The Karbonn Aura also comes with a handful of nice features as Bluetooth (Yes ) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device packs a 2000 mAh medium capacity non-removable battery, which is quite poor for a consuming cellphone like this. A big issue to consider is that this cellphone's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose capacity, making it necessary to replace the whole phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.67 x 2.87 x 0.38 inchesMetric14.4 x 7.29 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.