Karbonn Aura 4G is a mid-end device, which features a pretty big 5" display, a high speed 1.3 GHz Quad-Core processing unit, an 8 megapixels back camera and a 5 MP front camera.
This phone is just 0.31" thick, taking it to the thinnest phone's category. This phone just has 5.55 inches long and 2.87 inches wide, but it manages to hold a 5 inches display. Karbonn made a very nice design job making this cellphone as lightweight as 4.87 oz. Karbonn made this device in two different color options: blue and brown.
Karbonn sells this phone with a high-tech 1300 megahertz Quad-Core CPU with only 1 GB RAM memory which is a little poor comparing with its impressive CPU. A nice point of this phone is its 8 GB quite large internal storage and an SD memory slot, allowing you to install a couple hundred applications without worrying about space.
Karbonn equipped the Karbonn Aura 4G with a interesting 5 inches screen, and a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this phone a good level image quality.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera.
This phone counts with a huge 2150 mAh Li - Ion non-replaceable battery that can keep it running for many hours, although you may need to charge it after some heavy use. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to live shorter, whereas with such a great capacity you will probably replace this device before it becomes a real problem.
The Karbonn Aura 4G has wi-fi connection (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot). This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This cellphone also features a couple of nice characteristics such as Bluetooth (Yes ) and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.55 x 2.87 x 0.31 inchesMetric14.1 x 7.29 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.87 ouncesMetric138.06 gImperial |
| Colors: | Blue and Brown |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.