Karbonn Aura 9 is a mid-end Android cellphone, including a comfortable 5-inches screen, a fast 1.2 gigahertz Quad-Core processor, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front camera.
Karbonn decided to build this phone using a powerful 1.2 gigahertz Quad-Core CPU with 1 GB RAM. This phone counts with an 8 GB interesting internal memory and a slot for external memory cards, which allows you to store hundreds of apps without any problem.
Karbonn offers the Karbonn Aura 9 in two different colors, blue and white. Karbonn appears to have forgotten about weight optimization in this 5.64 oz phone. Being just 0.38" thick,this device is very slim and practical. While this cellphone is just 5.67" long and 2.83" wide, it still manages to contain a 5 inches screen.
The Karbonn Aura 9 is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front side camera.
Karbonn equipped this device with a nice 5 inches screen, and a 480 x 854 resolution, giving this cellphone a nice image quality.
This cellphone comes with a 4000 mAh big Li - Polymer battery, enough to provide this cellphone with an impressive battery life.
This device counts with wi-fi connection (although it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot). This device doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone.
This phone also includes a handful of useful features such as Bluetooth, GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Karbonn Aura 9 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.67 x 2.83 x 0.38 inchesMetric14.4 x 7.19 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Blue and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.