Karbonn Aura Champ is a bit outdated Android cellphone, packing a quite big 5-inches screen, an extremely powerful 1.3 GHz Quad-Core processor, and two cameras, a 5 MP back camera and a 2 megapixels front side camera. Let's take a closer look at what this device has to offer.
Karbonn only offers this cellphone in color 16 777 216. Karbonn did an excellent design job making the Karbonn Aura Champ as lightweight as 5.33 ounces. This cellphone is a very compact device, taking into account that it presents a 5 inches display and it's only 5.71 inches long and 2.87 inches wide. This phone is just 0.39" thick, making it one of the thinnest cellphones on sale.
The Karbonn Aura Champ includes a nice 5 inches screen with a 480 x 854 resolution, giving this cellphone a nice graphical experience.
Karbonn ships this cellphone with a high performance Quad-Core CPU running at 1.3 GHz with only 1 GB RAM memory which is a little low for a device this good. A nice advantage of this phone is its 8 GB quite big internal storage and an external SD slot, allowing you to install hundreds of applications without any trouble.
This phone provides wi-fi capability (but it can't share it with other devices acting as a wireless modem). This cellphone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM enabled phone.
This phone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 2 MP front facing camera.
This phone uses a big capacity 2300 mAh Li - Ion non-removable battery providing this phone a quite long battery duration. An issue to take into consideration is that the Karbonn Aura Champ's battery isn't replaceable so you can't change it when it starts to get older, while with such a big battery you will probably replace this device before it becomes an issue.
The Karbonn Aura Champ also features a couple cool characteristics as Bluetooth (Yes ) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.71 x 2.87 x 0.39 inchesMetric14.5 x 7.29 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.33 ouncesMetric151.1 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.