Karbonn Aura Note 2 is a not so powerful Android phone, coming with a large 5.5" screen, an exceptional Quad-Core CPU ticking at 1250 megahertz, and 2 cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front camera.
The Karbonn Aura Note 2 is much lighter than what you expect from a cellphone of this size. Whereas the Karbonn Aura Note 2 only has 6.09 inches long and 3.07 inches wide, it's able to fit a a 5.5 inches display. The Karbonn Aura Note 2 has a beautiful design, with a thickness of just 0.31". This phone is just available in 16 777 216 color.
This cellphone is powered by a very powerful 1250 megahertz Quad-Core CPU with a large 2 GB of RAM memory. A good point of the Karbonn Aura Note 2 is its 16 GB quite large internal storage and a slot for SD memory cards, which allows you to install hundreds of games and apps without running out of space.
Karbonn packed this device with a interesting 5.5 inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes it hard to see the pixels that compose the screen.
The Karbonn Aura Note 2 is equipped with two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front side camera.
This phone includes wifi connectivity (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot), LTE (4G) fast connection type and fast 3G data connection, over HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM device.
This phone also features a couple of nice characteristics as Bluetooth and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone packs a huge 2900 mAh Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide this phone with an impressive battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins to lose its charge, while with such a great capacity you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
In case want this cellphone mainly for internet broswing and social networks, this cellphone is the correct choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.09 x 3.07 x 0.31 inchesMetric15.47 x 7.8 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.78 ouncesMetric163.86 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1250 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.