Karbonn Aura Note 4G is a bit outdated Android phone, including a high performance Quad-Core processor clocking at 1250 MHz, a large 5.5-inches display, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 5 megapixels front camera. Let's take a better look at what this cellphone can do.
Karbonn equipped this device with a very powerful Quad-Core CPU speeding at 1250 MHz with a large 2 GB RAM memory. This cellphone has a good 16 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, allowing you to install a couple hundred apps and games without any trouble.
Although the Karbonn Aura Note 4G just has 6.07" long, it's able to fit a a 5.5 inches screen. Even though this cellphone is very thin it's not close to being one of the thinnest devices in the market, with a thickness of 0.41". Karbonn onlymade the Karbonn Aura Note 4G in color black. This phone is much lighter than what one would think about a cellphone this size.
This cellphone has two cameras, a 5 MP back camera and a 5 megapixels front-facing camera.
Karbonn packed this phone with a very good 5.5 inches display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes it hard to see the pixels taking part of the display.
The Karbonn Aura Note 4G has a great 2800 mAh Li - Ion non-replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours without charging it. An issue to consider is that this device's battery is not removable so you won't be able to replace it when it starts to live shorter, while with such a great capacity you will probably replace this cellphone before it happens.
This cellphone counts with wifi connection (but it can't be shared with other devices acting as a wireless modem). This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This cellphone also comes with a handful of cool features as Fingerprint Reader, Bluetooth and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 6.07 x 3.14 x 0.41 inchesMetric15.42 x 7.98 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 6.14 ouncesMetric174.07 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1250 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.