Karbonn Aura Note Play is a mid level cellphone, equipped with an enormous 6-inches display, an extremely fast Quad-Core CPU running at 1300 megahertz, and two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
The Karbonn Aura Note Play is incredibly thin and good-looking, being just 0.34" thick. This phone only has 6.35 inches long, but it's still able to fit a a 6 inches screen. Karbonn only offers this cellphone in color 16 777 216. Karbonn didn't seem to put much effort to reduce weight in this 7.55 ounces device.
Karbonn decided to build this phone using a high-tech 1300 MHz Quad-Core CPU and a large 2 GB RAM memory. A nice feature of the Karbonn Aura Note Play is its 16 GB quite large internal storage and a slot for external memory cards, which allows you to store a couple hundred apps and games without any trouble.
This phone includes a very good 720 x 1280 (HD) 6" display, which makes it hard to distinguish the pixels in the display.
This phone has two cameras, an 8 MP back camera and a 5 mega-pixels front camera.
This cellphone provides wifi capability (but it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot) and LTE (4G) high performance internet connection. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
The Karbonn Aura Note Play features a huge 3300 mAh Li - Ion non-removable battery providing the Karbonn Aura Note Play an incredibly long battery duration. An issue to take into consideration is that the Karbonn Aura Note Play's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to get older, whereas with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
This device also features a wide range of interesting features as Biometric fingerprint, Infrared Transmitter, Bluetooth (Yes ) and GPS Geolocation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.35 x 3.34 x 0.34 inchesMetric16.13 x 8.48 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 7.55 ouncesMetric214.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.