Karbonn Aura Power is a fair quality Android cellphone, counting with a good performance Quad-Core CPU clocking at 1000 MHz, a 5 inches screen, an 8 MP back facing camera and a 5 MP front facing camera. We will get a better idea about this cellphone's wonders when we get into deeper details.
Though the Karbonn Aura Power just has 5.55 inches long, it is still able to fit a a 5 inches display. This phone has an amazing design, with a thickness of just 0.39 inches. This cellphone is available only in color 16 777 216.
The Karbonn Aura Power has a good level 5-inches display with a 480 x 854 resolution, giving this device a good graphic quality.
This cellphone comes with a powerful Quad-Core CPU clocking at 1 gigahertz and 1 GB of RAM memory. A good aspect of this phone is its quite big 8 GB internal storage memory and an SD extension slot, allowing you to install hundreds of games and applications without worrying about space.
This cellphone provides Wi-Fi connectivity (although it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This device is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 megapixels front camera.
This device also features a handful of nice features like Bluetooth (Yes ) and GPS Geolocation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone has a 4000 mAh amazing Li - Polymer non-replaceable battery providing this phone an incredible battery life. An issue to take into consideration is that the Karbonn Aura Power's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to live shorter, whereas having 4000 mAh you will probably buy a new phone before it happens.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 5.55 x 2.80 x 0.39 inchesMetric14.1 x 7.11 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.