Karbonn Aura Power 4G is a fair quality device, including an extremely powerful 1300 megahertz Quad-Core processing unit, a pretty large 5 inches screen, a 5 MP back camera and a 2 megapixels front-facing camera. But let's get into a bit more details.
Karbonn ships the Karbonn Aura Power 4G with an exceptional Quad-Core CPU speeding at 1300 megahertz and only 1 GB RAM which is a little low for such a powerful cellphone. The Karbonn Aura Power 4G comes with a quite large 8 GB internal storage and an external memory slot, allowing the user to install a couple hundred games and apps without worrying about space.
The Karbonn Aura Power 4G is a compact cellphone, considering it presents a 5" display and it has just 5.63" long. This phone's thickness , 0.42 inches, is quite far from today's standards, but it still feels in the user's hand. The Karbonn Aura Power 4G is sold in three different colors, black, blue and gold.
This device is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front-facing camera.
Karbonn equipped this phone with a nice 5 inches screen, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all images and movies look very nice.
This device offers wifi capability (and it can be provided to other devices acting as a wireless router or modem), LTE (4G) high performance connection type and fast 3G internet connection, over HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it's not a GSM device.
This phone also features a handful of cool characteristics as Bluetooth (enables communication with other cellphones and accessories) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone packs a 4000 mAh huge Li - Ion non-removable battery, enough to provide this cellphone with an amazing battery duration. An issue to take into consideration is that this device's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it starts losing capacity, although with so much capacity you will probably discard this cellphone before it becomes an issue.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.63 x 2.81 x 0.42 inchesMetric14.3 x 7.14 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Gold |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.