Karbonn Aura Power 4G Plus is a decent quality Android phone, featuring an exceptional 1300 MHz Quad-Core CPU, a pretty large 5-inches display, a 5 megapixels back camera and a 5 MP front facing camera. But let's get into a bit more detail.
Karbonn didn't seem to put much effort to reduce weight in this 6.07 ounces cellphone. Karbonn is offering this phone in color 16 777 216. This phone just has 5.75 inches long and 2.83" wide, but it manages to hold a 5" display. The Karbonn Aura Power 4G Plus's thickness (0.43") is a little bit far from nowadays standards, but it still feels fine in the user's hand.
Karbonn equipped the Karbonn Aura Power 4G Plus with a nice 5" screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes all pictures and videos look beautiful.
Karbonn decided to power the Karbonn Aura Power 4G Plus using a very powerful Quad-Core processing unit ticking at 1300 megahertz and a big 2 GB of RAM memory. This device comes with a 16 GB quite big internal memory and an SD memory slot, which allows the user to install a couple hundred games and apps without worrying about space.
The Karbonn Aura Power 4G Plus includes Wi-Fi connectivity (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed connectivity and fast 3G connection type, over HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
The Karbonn Aura Power 4G Plus has two cameras, a 5 MP back side camera and a 5 MP front facing camera.
This device has a 4000 mAh amazing Li - Ion non-removable battery that provides this phone a marvelous battery duration. An issue to consider is that this cellphone's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, even though with so much capacity you will probably replace this cellphone before that happens.
This phone also features a couple of cool characteristics like Bluetooth and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you want this cellphone to play lots of games or want this cellphone mostly for internet broswing and social networks, you will probably be very pleased with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.75 x 2.83 x 0.43 inchesMetric14.61 x 7.19 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 6.07 ouncesMetric172.08 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.