Karbonn Aura Sleek 4G is a mid-to-low level device, coming with a great performance 1250 MHz Quad-Core CPU, a quite big 5 inches screen, a 5 mega-pixels back camera and a 2 MP front facing camera. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into deeper details.
Karbonn decided to power this phone with a good performance Quad-Core CPU ticking at 1.25 gigahertz and 1 GB RAM memory. A nice advantage of this phone is the 8 GB quite large internal storage memory and an external memory slot, allowing you to store a couple hundred games and apps without running out of space.
This phone is a bit heavy for a cellphone of this size, with a weight of 6.14 ounces. This phone is a very compact phone, considering it presents a 5" screen and it has just 5.73 inches long. This device is incredibly thin and practical, with a thickness of just 0.35 inches. This phone is available in three different color options, black, gray and white.
Karbonn designed the Karbonn Aura Sleek 4G with a good level 5 inches screen, and a resolution of 480 x 854 , making everything look quite colorful and brightful.
The Karbonn Aura Sleek 4G is equipped with two cameras, a 5 MP back facing camera and a 2 megapixels front camera.
The Karbonn Aura Sleek 4G has WiFi connectivity (and it can be provided to other devices around, acting as a wireless router). This phone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM phone.
The Karbonn Aura Sleek 4G counts with a medium 2000 mAh Li - Ion non-replaceable battery providing the Karbonn Aura Sleek 4G with a below average battery duration. A key issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it starts losing capacity, having to change the whole phone.
This phone also features a few interesting characteristics as Bluetooth (Yes ) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.73 x 2.82 x 0.35 inchesMetric14.55 x 7.16 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.14 ouncesMetric174.07 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1250 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.