Karbonn Aura Sleek Plus is a not so powerful Android phone, packed with a very fast Quad-Core processor ticking at 1.3 gigahertz, a quite big 5-inches screen, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front camera.
Being just 0.33" thick,this cellphone is very slim and good-looking. This phone is a compact device, given that it packs a 5" display and it only has 5.63 inches long. This phone is much lighter than what one would think about a cellphone this size. Karbonn is offering this cellphone in 3 colors: black, gold and gray.
Karbonn packed this phone with a good looking 5" display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this cellphone a very nice graphic quality.
Karbonn decided to equip this phone with an extremely powerful Quad-Core processing unit speeding at 1.3 gigahertz with a big 2 GB RAM. This phone comes with a 16 GB quite big internal storage memory and an SD card slot, enough to install a couple hundred apps and games without any problem.
The Karbonn Aura Sleek Plus is equipped with two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front camera. The camera also includes time lapse video.
This phone features a 2000 mAh medium Li - Ion non-replaceable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will need to charge it even after moderate use. An important issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, having to change the whole device.
This cellphone counts with Wi-Fi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This cellphone also features a couple nice features like Fingerprint Reader, Bluetooth and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.63 x 2.80 x 0.33 inchesMetric14.3 x 7.11 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.71 ouncesMetric133.53 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and Gray |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.