Karbonn Aura Storm is a decently made device, which features a comfortable 5 inches screen, a high-tech Quad-Core CPU speeding at 1.3 GHz, and 2 cameras, an 8 MP back side camera and a 5 megapixels front-facing camera. But let's get into more detail.
Karbonn sells this phone in two color options, blue and red. The Karbonn Aura Storm is much lighter than what one would expect from a phone this size. The Karbonn Aura Storm's thickness , 0.41", is a little far from today's standards, but it still feels right in the user's hand. This cellphone is only 5.68" long, but it still manages to hold a 5 inches display.
Karbonn packed this cellphone with a good looking 5-inches display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), providing this cellphone with a very good image quality.
This phone is equipped with a high speed Quad-Core processor clocking at 1300 MHz and a big 2 GB of RAM memory. A nice point of this device is its big 16 GB internal storage memory and an external memory card slot, allowing the user to install a couple hundred games and applications without running out of space.
The Karbonn Aura Storm is equipped with two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 5 mega-pixels front camera.
This device counts with a 4000 mAh large Li - Polymer non-removable battery that can keep this device running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to consider is that this cellphone's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to get older, though with such a big battery you will probably replace this cellphone before that becomes a real problem.
The Karbonn Aura Storm includes Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot). This device doesn't have a SIM card, because it's not a GSM phone.
This device also features a handful of cool characteristics as Fingerprint Reader, Bluetooth (Yes ) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.68 x 2.85 x 0.41 inchesMetric14.43 x 7.24 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Blue and Red |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.