Karbonn Fashion Eye is a decent quality Android device, packed with a quite big 5 inches screen, a high-tech 1300 MHz Quad-Core CPU, and two cameras, an 8 megapixels back camera and a 3.2 MP front camera.
This phone ships with an extremely powerful Quad-Core processing unit speeding at 1300 megahertz with only 1 GB of RAM which is a little bit disappointing for such a powerful cellphone. A good advantage of this cellphone is its 8 GB quite big internal storage and an SD card slot, enough to install hundreds of applications without running out of space.
Karbonn just offers this cellphone in color black. This device is incredibly thin and comfortable, with a thickness of just 0.33 inches. The Karbonn Fashion Eye is a compact cellphone, given that it has a 5 inches display and it has just 5.71" long and 2.8" wide. Karbonn made an excellent job making this cellphone as lightweight as 5.33 ounces.
This cellphone has a good level 5 inches screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all photos and movies look very nice.
The Karbonn Fashion Eye includes WiFi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a hotspot). This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
The Karbonn Fashion Eye features two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 3.2 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone also includes a few nice characteristics as Bluetooth and GPS Localization, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone comes with a 2000 mAh medium sized Li - Polymer non-replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. A big issue to consider is that the Karbonn Fashion Eye's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to lose capacity, having to replace the whole cellphone or maybe take it to an expert who can disassemble it and replace the battery.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.71 x 2.80 x 0.33 inchesMetric14.5 x 7.11 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.33 ouncesMetric151.1 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.