Karbonn Frames S9 is a decently made Android phone, packed with an extremely powerful 1250 megahertz Quad-Core processing unit, a comfortable 5.2-inches screen, an 8 mega-pixels back-facing camera and an 8 megapixels front camera. Is that all? Not at all, it's just the shortest summary on earth.
Being just 0.31" thick,this cellphone is extremely thin and comfortable. This phone is quite a compact device, given that it packs a 5.2 inches display and it has just 5.86" long. Karbonn made this cellphoneavailable only in 16 777 216 color. This phone is much lighter than what one would expect from a device this size.
Karbonn designed this phone with a very good 5.2 inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), giving this phone a detailed graphic quality.
This phone is powered by a high speed Quad-Core processor speeding at 1250 megahertz and a great 2 GB of RAM memory. This device has aquite big 16 GB internal storage memory and an external memory slot, which allows the user to store a couple hundred applications without any trouble.
This phone includes WiFi connection (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and 4G LTE fast connection type. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
The Karbonn Frames S9 has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. To complete the camera, it also includes time lapse video.
This cellphone uses a 2900 mAh inmense Li - Polymer non-replaceable battery providing this phone an extremely long battery duration. An issue to evaluate is that this device's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to lose capacity, whereas with its 2900 mAh you will probably discard this phone before that happens.
The Karbonn Frames S9 also features a couple useful characteristics such as Fingerprint Sensor, Bluetooth (allows communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.86 x 2.83 x 0.31 inchesMetric14.88 x 7.19 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.90 ouncesMetric138.91 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1250 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.