Karbonn K 1515 is a low level phone, which counts with a 2 MP back side camera and a 3.2-inches screen. Let's take a closer look at what this cellphone offers to us.
This cellphone comes with a 1,54 GB internal memory, a fair quantity that should be enough for the average user considering this device also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
This phone doesn't feel very lightweight for a device of this size, weighting 3.95 ounces. This cellphone is a little bit thick compared to current cellphones, with its 0.57" thickness.
This device only features a 2 megapixels back-facing camera.
This phone is equipped with a good level 480 x 320 3.2-inches screen, which makes all photos and movies look good. Its screen uses TFT yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone provides 3G internet connection, over EDGE technologies. The Karbonn K 1515 supports dual sim so it is able to use two different phone lines and even different carriers at the same time.
The Karbonn K 1515 features a small 1150 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use. This cellphone has an estimated stand by time of 240 hs and a talk time of 6 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.25 x 2.13 x 0.57 inchesMetric10.8 x 5.41 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 1,54 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.