Karbonn K 333 is an outdated phone, which features a 1.3 mega-pixels back side camera and a compact 2.4" screen.
This cellphone has a 65,54 MB internal storage memory, a small amount that might be enough for some users considering it also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
Whereas this cellphone is as big as 4.84" long, it only comes with a much smaller 2.4" display. This cellphone is a bit thick compared to current phones, being as thick as 0.72 inches.
This cellphone has only a 1.3 MP back-facing camera.
This phone is equipped with an average 2.4 inches display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look good.
This cellphone comes with two SIM cards to be able to to use 2 different phone lines at the same time.
This cellphone packs a 2000 mAh medium removable battery that provides this phone a poor battery lifecompared to other phones. This cellphone has an estimated 500 hs stand by time and a 10 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.84 x 2.01 x 0.72 inchesMetric12.29 x 5.11 x 1.83 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.