Karbonn K 444 Plus is a not very powerful cellphone, packed with a small 2.6 inches screen and a 1.3 megapixels back facing camera.
The Karbonn K 444 Plus has a 65,54 MB internal storage, a little amount that could be adequate for basic users knowing that this phone also has an external memory slot to store photographs and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
This device is a bit thick for today's standards, with its 0.56" thickness. This phone isn't a very compact phone, taking into consideration it is 4.7 inches long and 2.11 inches wide,but it just contains a 2.6" display.
The Karbonn K 444 Plus only has a 1.3 MP back side camera.
Karbonn designed the Karbonn K 444 Plus with a nice 2.6" display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look quite good.
This cellphone comes with 2 SIM cards so it is able to use 2 different phone numbers.
This phone counts with a 2000 mAh medium battery, which is quite low for a thirsty cellphone like this.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.70 x 2.11 x 0.56 inchesMetric11.94 x 5.36 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.