Karbonn K 55 is a low end phone, packed with a 1.3 megapixels back facing camera and a 2.4 inches screen.
The Karbonn K 55 isn't a compact device, considering it is 4.69 inches long,but it only holds a 2.4 inches display. The Karbonn K 55's thickness , 0.44 inches, is quite far from today's standards, but it still feels right in the hand. Karbonn didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.25 ounces device.
The Karbonn K 55 includes a good 320 x 240 (QVGA) 2.4-inches screen, which makes everything look quite good.
The Karbonn K 55 has dual SIM cards so it's able to work with two different phone numbers.
This device only has a 1.3 megapixels back camera.
The Karbonn K 55 counts with a mediocre 1000 mAh Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a demanding phone like this. Karbonn afirms this phone has a 3 hs talk time and a 200 hours stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.69 x 1.93 x 0.44 inchesMetric11.91 x 4.9 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 3.25 ouncesMetric92.14 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.