Karbonn K 595 is a quite basic cellphone, packed with a little 2.4-inches screen and a 0.3 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone has a 65,54 MB internal storage, a little amount that may be enough for some users knowing that this cellphone also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos.
This cellphone is 4.33 inches long and 1.95" wide, it just packs a way smaller 2.4" screen. This device is a little bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.59". It appears that Karbonn forgot about optimizing the weight in this 3.35 ounces cellphone.
This phone only features a 0.3 MP back side camera.
Karbonn equipped this cellphone with a interesting 2.4 inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes all pictures and movies look quite nice.
This phone uses a SIM card for GSM carriers.
This phone has a 1800 mAh medium sized removable battery providing this cellphone with a below average battery duration. Karbonn reports a talk time of 6 hours and a stand by time of 600 hs for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.33 x 1.95 x 0.59 inchesMetric11 x 4.95 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.