Karbonn K 622 is a quite basic cellphone, coming with a little 2.6" screen. But let's get into more detail.
This phone comes with a poor 65,54 MB internal storage, which might be enough for some users knowing that this cellphone also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos.
The Karbonn K 622 is a little bit thick compared to nowadays devices, being as thick as 0.56 inches. This cellphone is 4.41" long and 1.81 inches wide, but it is only able to pack a much smaller 2.6" screen.
This cellphone is equipped with a nice 2.6 inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this cellphone with a nice graphical experience.
This device has no cameras at all.
The Karbonn K 622 has a medium 1500 mAh battery providing this device with a poor battery life. According to Karbonn, this cellphone has an aproximate talk time of 3 hours and a stand by time of 96 hs.
The Karbonn K 622 has two SIM cards so it is able to work with two different phone lines at the same time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.41 x 1.81 x 0.56 inchesMetric11.2 x 4.6 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 96 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.