Karbonn K 91 is an outdated cellphone, featuring a 1.3 megapixels back facing camera and a compact 2.4-inches display.
The Karbonn K 91 counts with a mediocre 65,54 MB internal memory, which might be adequate for some users considering that it also has a slot for SD memory cards to store songs, photographs and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
While this cellphone is as big as 4.65" long and 1.97 inches wide, it only contains a much smaller 2.4" screen. The Karbonn K 91 is a bit thick compared to today's cellphones, being as thick as 0.54". Karbonn appears to have forgotten about weight optimization in this 3.35 ounces cellphone.
Karbonn packed the Karbonn K 91 with a good 2.4 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this phone with a good image quality.
The Karbonn K 91 comes with two SIM cards so it's able to use two different carriers or phone numbers.
This phone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back facing camera.
This cellphone packs a 1500 mAh medium removable battery providing this cellphone with a quite short battery life. This phone has an aproximate 8 hs talk time and a 300 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.65 x 1.97 x 0.54 inchesMetric11.81 x 5 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.