Karbonn K309 Boombastic is a not very powerful cellphone, provisioned with a 0.3 mega-pixels back-facing camera. But let's get into a bit more detail.
This cellphone is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.6" thickness. This device is for sale in 2 different colors, black and red. This phone feels much lighter than what one would think about a phone this size.
This phone is only equipped with a 0.3 MP back-facing camera.
This phone has a mediocre screen with a 220 x 176 resolution, making everything look worse than it really is.
The Karbonn K309 Boombastic uses 2 SIM cards so it can to work with two different phone numbers or carriers.
This device uses a medium 1500 mAh Li-Ion battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. This cellphone has a reported talk time of 5 hours and a stand by time of 400 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.45 x 1.93 x 0.60 inchesMetric11.3 x 4.9 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 3.00 ouncesMetric85.05 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 108 pixels per inchMetric42.52 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.