Karbonn K65 Buzz is an outdated device, featuring a medium sized 3.5 inches touch-screen and a 2 megapixels back facing camera.
Karbonn onlymade the Karbonn K65 Buzz in white color. Karbonn didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.59 ounces phone.
The Karbonn K65 Buzz has only a 2 mega-pixels back-facing camera.
Karbonn packed this cellphone with a good level 3.5" screen, and a resolution of 480 x 320 , making everything look nice. Its screen uses TFT capacitive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The Karbonn K65 Buzz features 3G connection type, over EDGE technologies. This device comes with two SIM cards to be able to to use 2 different phone lines at the same time.
This device uses a poor 1200 mAh Li-Ion removable battery that can keep this phone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage. According to Karbonn, this cellphone has an aproximate 250 hs stand by time and a 4 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.57 x 2.42 x 0.47 inchesMetric11.61 x 6.15 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.