Karbonn K9 Kavach is a fair quality phone, coming with a fast 1.25 GHz Quad-Core processing unit, a pretty large 5" screen, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 5 megapixels front camera. That's all? No, it's just the introduction of a much deeper review.
This device is for sale in 16 777 216 color. The Karbonn K9 Kavach is incredibly thin and comfortable, with a thickness of just 0.38". Even though this cellphone only has 5.75 inches long, it still manages to pack a 5 inches screen.
Karbonn decided to design this phone using a good performance Quad-Core processing unit running at 1.25 GHz with 1 GB of RAM memory. This cellphone comes with an 8 GB quite large internal storage memory and a slot for external memory cards, which allows you to install a couple hundred games and apps without running out of space.
Karbonn designed this cellphone with a good level 5-inches display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes it hard to distinguish the pixels in the display.
The Karbonn K9 Kavach offers Wi-Fi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a modem or router) and LTE (4G) high performance data connection. This device doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
The Karbonn K9 Kavach is equipped with two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 5 mega-pixels front camera.
This cellphone also includes some cool features such as Fingerprint ID, Bluetooth (Yes ) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone features amassive 2300 mAh Li - Ion non-replaceable battery that can keep it running for many hours, although you may find yourself looking for a place to charge it after some heavy use. An issue to take into consideration is that the Karbonn K9 Kavach's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to last shorter, though with such a huge battery size you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.75 x 2.95 x 0.38 inchesMetric14.61 x 7.49 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1250 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.