Karbonn K9 Music 4G is a fair quality device, which features a good size 5" display, an exceptional Quad-Core CPU clocking at 1.3 GHz, and two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front side camera. We will get a better understanding of this phone's specs when we get into more details.
Karbonn equipped the Karbonn K9 Music 4G with an exceptional 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit with only 1 GB RAM which is a little low for such a powerful device. An interesting aspect of the Karbonn K9 Music 4G is its quite big 16 GB internal storage and a slot for SD memory cards, allowing you to store hundreds of applications without any problem.
Karbonn justmade this device in color 16 777 216. Whereas this phone is just 5.66" long, it manages to hold a 5" display. This device is very slim and practical, with a thickness of just 0.36". It appears that Karbonn didn't care about the weight in this 5.8 ounces cellphone.
This phone is equipped with two cameras, an 8 MP back facing camera and a 5 MP front side camera.
This cellphone is equipped with a good level 5" display with a 480 x 854 resolution, which makes all photos and videos look nice.
This device has a 2200 mAh big capacity non-removable battery that can keep it running for several hours, although you may need to charge it after some heavy use. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to live shorter, even though with such a great capacity you will probably discard this cellphone before it happens.
The Karbonn K9 Music 4G provides WiFi capability (although it can't be shared with other devices acting as a wireless router or modem). This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone also comes with some useful features such as Bluetooth (Yes ) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.66 x 2.81 x 0.36 inchesMetric14.38 x 7.14 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.80 ouncesMetric164.43 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.