Karbonn K9 Smart Eco is a fair quality cellphone, including a fast Quad-Core processing unit speeding at 1200 megahertz, a big 5 inches screen, a 2 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front-facing camera.
Karbonn decided to equip this cellphone with a great performance Quad-Core processing unit speeding at 1.2 GHz and 1 GB of RAM. A good feature of the Karbonn K9 Smart Eco is the 8 GB quite large internal storage and a slot for external memory cards, allowing you to store a couple hundred games and apps without any problem.
The Karbonn K9 Smart Eco is available just in 16 777 216 color. The Karbonn K9 Smart Eco is very slim, while it's not so slim as many other cellphones currently available, with a thickness of 0.43 inches. This cellphone is a compact phone, considering it features a 5 inches display and it's only 5.71 inches long. The Karbonn K9 Smart Eco feels much lighter than what you expect from a phone of this size.
Karbonn equipped this cellphone with a good 5-inches display, and a 480 x 854 resolution, making everything look good.
This cellphone features two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 2 MP front-facing camera.
This phone counts with wi-fi capability (although it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router). The Karbonn K9 Smart Eco doesn't have a SIM card, because it's not a GSM enabled device.
This cellphone also comes with a couple cool features like Bluetooth (for communication with other phones, computers and accessories) and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone counts with a great 2300 mAh Li - Ion non-replaceable battery, which isn't too much for a cellphone like this. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't removable so you can't change it when it starts losing capacity, even though with such a huge battery size you will probably replace this cellphone before that happens.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.71 x 2.83 x 0.43 inchesMetric14.5 x 7.19 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.